Штам «Дельта» та вакцини проти Covid-19: що потрібно знати

Станом на 13 серпня 2021 року в Україні відомо про 300 випадків зараження штамом коронавірусу «Дельта». Вперше його зафіксували в Індії ще у жовтні 2020 року. А у липні цього року Дельту виявили у понад 100 країнах світу.

Що це за вірус? Чим відрізняється від попередніх варіантів та чи допомагають сучасні вакцини проти Дельти?

Відповіді на ці запитання — у перекладі уривків статті The Wall Street Journal.

Що таке Дельта-штам коронавірусу?

Варіант коронавірусної інфекції B.1.617, який виявили у жовтні, відноситься до кількох варіантів вірусу, що викликає Covid-19.

Найбільше занепокоєння з усіх варіантів коронавірусу викликає Дельта або B.1.617.2, варіант, який, за словами науковців, має кілька особливостей у порівнянні з попередніми варіантами вірусу. Він заразніший та стійкіший до дії вакцини. Попри це, люди, які отримали 2 дози вакцини, досі мають значний захист від захворювання.

Які симптоми Дельти?

Загалом такі ж, як симптоми при інших штамах Covid-19: підвищена температура, сухий кашель, утруднене дихання, тимчасова втрата смаку чи запаху, респіраторні та проблеми з травленням, біль у м’язах та втома.

Поки недостатньо даних, які би свідчили, що цей варіант викликає атипові симптоми. Відповідно до даних звітів з Індії, вірус спричиняє втрату слуху, гангрену та інші незвичні симптоми. Проте науковці кажуть, що при зростанні захворюваності до рівня епідемії, як в Індії, можуть виникати рідкісні, не характерні для попередніх штамів Covid-19, стани.

Наскільки поширений цей варіант коронавірусу в США?

З кожним днем випадків все більше. Згідно з даними Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC), наразі Дельта зустрічається у понад 83% інфікованих коронавірусом.

Дельта спричиняє зростання кількості нових кейсів інфікування, госпіталізацій та смертей від Covid-19. Майже кожна госпіталізована з Covid-19 людина була невакцинована.

Наскільки заразний цей варіант ?

За оцінками британських вчених, варіант Дельта — на 40–80 % заразніший, ніж варіант Альфа або B.1.1.7. Його вперше виявили у Великобританії минулого року, він більш заразний, ніж вірус, що з’явився у Китаї у 2019 році.

У липні дослідники з Китаю повідомили, що люди з Дельтою мали у 1000 разів більше вірусних частинок у дихальних шляхах, ніж особи з первинним штамом вірусу.

Через мутації варіант вірусу ще міцніше прикріплюється до клітин у дихальних шляхах хворого. Це означає, що інфікована людина, ймовірно, заразить ще більше людей, і ці люди підхоплять Covid-19 навіть при меншому контакті.

Чи Дельта небезпечніша для дітей, ніж інші варіанти?

Деякі дослідження свідчать, що діти мають значно нижчі ризики мати тяжкий перебіг захворювання або померти від Covid-19. Однак частина з них таки хворіє.

У липні СDC змінили рекомендації щодо обов’язковості медичних масок, радячи усім, а не лише невакцинованим учням зі старших класів, носити маски. Це пов’язано зі швидкістю розповсюдження Дельти.

Чи допомагатимуть наявні вакцини проти цього варіанту?

Вакцини проти ранніх варіантів Covid-19 добре допомагають при Дельті. Адже цей варіант не настільки сильно відрізняється від первинного штаму, аби бути невразливим до дії вакцини.

Вакцини утворюють нейтралізуючі антитіла, які запобігають проникненню вірусу до клітин та його розмноженню. Кількість антитіл у повністю вакцинованих людей достатньо висока, аби антитіла прикріплювалися до білка вірусу та блокували його.

Дві дози вакцини від Pfizer — на 88% запобігають симптоматичному захворюванню, у порівнянні з 36% ефективністю після однієї дози. Про це зазначається у дослідженні за підтримки Агенції громадського здоров’я Великобританії (Public Health England). Ефективність у запобіганні симптоматичному захворюванню після двох доз вакцини від AstraZeneca — 67 %, на відміну від 30% після першої дози.

Представники Moderna зазначили, що вакцина від їхнього виробника зможе вберегти від Дельти та інших варіантів Covid-19. Це підтверджують результати тестів зі зразками крові деяких людей щеплених цією вакциною. Johnson & Johnson зазначили, що за результатами невеликого лабораторного дослідження, їхня вакцина має багатообіцяючі властивості у захисті проти Covid-19.

Чи потрібно носити маску, якщо я маю щеплення проти Дельти?

CDC заявили, що вакциновані люди повинні носити маску, аби запобігти передачі вірусу у закритих громадських місцях у частинах США зі значним рівнем нових випадків Covid-19. Агентство також заявило, що цієї осені всі в школах повинні носити маски, незалежно від статусу щеплення. Масове носіння масок допоможе запобігти поширенню проривної інфекції від вакцинованих людей до тих, хто не має щеплення.

«Якщо ви щеплені, і ви заразилися, у вас гарячка, сильний кашель, болить горло — в такому випадку вам потрібно носити маску», — зазначив Ашиш Джа, декан Школи громадського здоров’я Університету Брауна, США.

Оригінальна стаття англійською від The Wall Street Journal — The Delta Variant and Covid-19 Vaccines: What to Know.

При копіюванні тексту або його фрагменту посилання на Be — it Health & Social Impact обов’язкове.

--

--

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
One Health. Знай більше

One Health. Знай більше

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.