На скільки відсотків захищають вакцини від коронавірусу

Ефективність — один з ключових критеріїв, за яким уряди схвалюють вакцини до використання у своїх країнах. І один з головних аргументів для тих, хто приймає рішення про вакцинацію. Однак на практиці це найбільш заплутана характеристика вакцин від COVID-19. Розбираємось, що насправді означає ефективність вакцин, та наскільки коректно порівнювати їх за цим показником.

Щодо вакцин визначаються два різних показники, які в українській мові обидва позначаються словом «ефективність»: efficacy та effectiveness. Перше позначає ефективність, продемонстровану у клінічних випробовуваннях, на обмеженій вибірці учасників. Друга — ефективність у реальному житті, при застосуванні у великої кількості людей.

Та найперше розберемося: що ми маємо на увазі, коли говоримо про ефективність вакцини?

Що вимірюють

У рамках клінічних випробувань спостереження ведеться певний час та фіксуються випадки, коли в учасників розвинулись симптоми захворювання. Також визначається ймовірність отримати важкий перебіг хвороби або померти від захворювання. Відповідно, говорять про ефективність вакцинації щодо захворювання (появи симптомів), тяжкого перебігу або смерті від коронавірусної хвороби.

Скільки з вакцинованих можуть бути безсимптомними носіями чи поширювати вірус — вивчається окремими дослідженнями.

Джерела даних: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca-Oxford, Johnson & Johnson, Sinovac Biotech, Novavax

Як рахують

Уявімо ситуацію клінічних випробувань, де група з 5000 людей отримує вакцину від COVID-19, і така ж за розміром група отримує плацебо. Науковці спостерігають за обома групами певний час і відзначають, що у першій групі 3 людини розвинули симптоми COVID-19, а в другій групі те саме сталося із 65-ма людьми. У такому випадку говорять, що ефективність вакцинації — 95%.

Тобто 95% людей, які контактуватимуть з вірусом і за інших умов захворіли би, після вакцинації уникнуть захворювання.

Якщо немає різниці між вакцинованою групою і групою, яка отримала плацебо — то ефективність дорівнює нулю. Якщо жоден учасник вакцинованої групи не захворів — то говорять про 100%-ву ефективність. ВООЗ визначила прийнятною для авторизації вакцини ефективність 50%. Така ефективність не означає, що після вакцинації ви «або захворієте, або ні» із рівною ймовірністю — радше, що ваш ризик захворіти при зіткненні із вірусом знижується приблизно удвічі.

Згідно із даними клінічних випробувань, різні вакцини зменшують на 75–100% ймовірність важкого перебігу, на 89–100% ризик госпіталізації, та на 100% — ризик смерті. Це дуже важливі показники для системи охорони здоров’я: фактично, за умов масової імунізації, навантаження на лікарні і лікарів через коронавірус має зменшитись до мінімума.

Усі ці цифри — радше наукові оцінки. У реальності відсотки можуть дещо відрізнятися з декількох причин. По-перше, група учасників клінічних випробувань не ідеально відображає людську популяцію. У реальному світі більше людей можуть мати, наприклад, хронічні захворювання, які вплинуть на результат вакцинації і створений імунітет. По-друге, що більше людей взяли участь у дослідженні, і що більше учасників захворіла на коронавірусну хворобу, тим точніший буде кінцевий результат. По-третє, мутації вірусу (вже існуючі або ті, які можуть виникати в майбутньому) можуть впливати на ефективність захисту.

Чи варто порівнювати ефективність різних вакцин

На перший погляд здається, що треба обирати вакцину з найвищою ефективністю. Проте це не зовсім так. Окрім усього, про що ми говорили раніше — те, що вакцини навіть з найменшою підтвердженою цифрою ефективності значно знижують ризик захворіти і майже нівелюють ризик тяжкого перебігу і смерті від коронавірусної хвороби — цифри ефективності для різних вакцин загалом не завжди співмірні.

Зокрема, різні виробники обирають різний період спостереження. Наприклад, Johnson & Johnson вимірювали ефективність вакцинації через 28 днів після введення єдиної дози, а Moderna’s — через 14 днів після другої дози. Випробування проводились на різних стадіях пандемії, коли хворіла різна кількість людей. Географія досліджень також має значення, адже різні мутації вірусу поширюються у різних регіонах. Різні дослідження залучають людей різного віку.

Загалом, дослідники вважають, що станом на зараз «найкращий вибір» вакцини має враховувати не тільки ефективність, але також логістичні можливості її доставки, тривалість захисту та інші фактори. І їхня пріоритетність може змінюватись із часом і появою нових даних про використання у реальному світі.

Що це все говорить про ваш особистий захист

Особисто для людини, яка вакцинується, статистичні показники несуть мало практичної інформації. Важливо те, що індивідуальний імунітет після вакцинації будь-якою з авторизованих ВООЗ вакцин значно знижує ризик захворіти (розвинути симптоми коронавірусної хвороби) та зводить до мінімуму ризик потрапити у стаціонар або померти.

Тому з точки зору турботи про власне здоров’я правильним кроком буде вакцинуватися будь-якою вакциною з підтвердженою ефективністю, яка вам доступна.

Водночас, вакцинація не знижує ризик захворювання до нуля, а симптоми хвороби навіть при легкому чи середньої тяжкості перебігу є не надто приємними. Тому й після вакцинації варто дотримуватись базових заходів безпеки: мити руки, дотримуватися соціально дистанції та користуватися маскою у багатолюдних місцях.

З точки зору популяційного імунітету та перемоги людства у змаганнях із вірусом необхідним є вакцинувати якомога більшу кількість людей якомога швидше. Ваш особистий захист також від цього залежить: адже що більше поширюється вірус, то більше він мутує, то більше ймовірність, що виникнуть нові мутовані штами, які навчаться обходити захист існуючих вакцин.

Як дізнаються ефективність у реальному житті

Експерти використовують різні способи оцінки того, як вакцини проти COVID-19 працюють у реальному житті. Для вакцин проти COVID-19, які розроблені у надзвичайно короткі терміни і прискорено допущені до застосування, така оцінка має надзвичайне значення. Адже дозволяє відслідковувати ефективність вакцин проти мутованих штамів вірусу, у людей із хронічними захворюваннями та інші особливості застосування.

Використовуються такі методи і їхні комбінації:

  • Кейс-контроль: оцінка включає групу пацієнтів з коронавірусною хворобою та контрольну групу людей, які не мають захворювання. Учасники кейс-контролю надають інформацію про те, чи отримували вони вакцину проти COVID-19. А експерти перевіряють, чи число вакцинованих серед пацієнтів із коронавірусною хворобою менше, ніж серед контрольної групи: це підтверджує, що вакцина діє.
  • Тест-негативний дизайн: різновид кейс-контролю. Оцінка включає людей, які звертаються за медичною допомогою щодо симптомів, які можуть бути спричинені COVID-19. Потім експерти порівнюють статус вакцинації проти COVID-19 тих, хто має позитивний тест на COVID-19, і тих, хто має негативний тест.
  • Когортні дослідження: оцінка проводиться через спостереження протягом декількох місяців за людьми, які мали і не мали щеплення проти COVID-19, щоби встановити, чи вакцинація захищає їх від захворювання. Спостереження проводиться в реальному часі (перспективно) або ретроспективно — за даними у медичних картах учасників.
  • Скринінговий метод: охоплення вакцинацією серед людей з COVID-19 порівнюють із охопленням вакцинацією серед загальної популяції, звідки ці люди з COVID-19 походять (наприклад, люди з одної території). Порівнюючи охоплення цих двох груп, дослідники можуть зрозуміти, чи діє вакцина належним чином.
  • Екологічний аналіз: оцінки в різних групах людей (наприклад, у різних географічних регіонах або в різний час) того, скільки людей було вакциновано і скільки отримали діагноз COVID-19. Такий аналіз може бути важко інтерпретувати, оскільки кількість захворювань швидко змінюється з часом і в різних місцях.

При копіюванні тексту або його фрагменту посилання на Be — it Health & Social Impact обов’язкове.

--

--

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
One Health. Знай більше

One Health. Знай більше

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.