Захворіти на COVID-19 після вакцинації: правда чи міф

Мабуть, ви теж чули, що деякі люди, які вакцинувалися проти COVID-19, можуть захворіти на коронавірус після вакцинації. Якщо ви вже подумали «А навіщо та вакцина, якщо й так заражуся ковідом», знайте: це оманлива думка. Вакцинуватися, так чи інакше, потрібно, бо щеплення проти COVID-19 знижує ймовірність виникнення тяжких ускладнень.

Але чому люди, які вакцинувалися, все одно можуть захворіти?

Ми натрапили на статтю від американського видання Vox, де знайшли зрозумілі пояснення на це запитання. Тож ділимося з вами перекладом найважливіших уривків зі статті.

Згідно з даними клінічних випробувань, вакцина Pfizer / BioNtech на 95 % ефективна у запобіганні СOVID-19. Ефективність вакцини Moderna — 94 %. А ефективність разової вакцини від Johnson & Johnson — від 66% до 72% (і вище у запобіганні тяжкого перебігу захворювання).

Можна захворіти чи бути потенційним переносником COVID-19 після повної вакцинації будь-якою з вакцин, зазначених вище, та упродовж двох тижнів з дня вакцинації. Такі випадки називаються проривними інфекціями.

Зараз Центри з контролю та профілактики захворювань у США (СDC) повідомляють у CNN та Wall Street Journal, що серед близько 77 млн повністю вакцинованих американців — близько 5800 випадків проривних інфекцій; з них 396 — призвели до госпіталізації, а 74 — до смерті.

Чому вакцинована людина може захворіти?

Допоки ми говорили про ефективність вакцини в контексті запобігання хвороби. Але існує також питання про те, чи запобігає вакцина інфікуванню ковідом.

Це дещо інше: хвороба проявляє симптоми; інфекція — це просто наявність позитивного тесту на COVID-19 (можливий безсимптомний перебіг захворювання). Наразі вакцини добре запобігають зараженню. Нещодавнє дослідження CDC, проведене 3950 медичними працівниками, показало, що РНК-вакцина (Moderna та Pfizer / BioNtech) на 90 % ефективні у запобіганні інфекції.

Також CDC пише, що відповідно до ранніх даних, вакцина Johnson & Johnson «може захистити від безсимптомної інфекції».

Вакцини — найкращий спосіб зупинити пандемію. Але у деяких випадках вони не можуть запобігти зараженню та симптомам COVID-19.

Чому?

«Уявіть, що імунітет, який вам дає вакцина, — це дамба», — говорить Ерін Бромадж, імунолог з Массачусетського універститету у Дартмуті.

«Жодна дамба не є ефективною на 100 відсотків», — говорить він. — «Вони розроблені для боротьби з низькими чи помірними типами повеней. Проте такі дамби не витримують під час дуже сильних повеней».

Але за певних обставин, інфекція може перемогти цю імунологічну дамбу.

Чіткі причини поки не відомі. Деякі обставини, які призводять до проривної інфекції, «можна передбачити, а інші — просто не можливо», — розповідає Бромадж.

Більшість проривних інфекцій важко передбачити. Але, на думку вчених, є те, що може допомогти виявити проривні інфекції.

Це може бути кількість вірусу, який отримує людина. Як під час сильної повені проривається дамба, імунітет від вакцини може пригнічуватися, коли в організм потрапляє багато вірусних частинок.

Людина з ослабленим імунітетом може мати вищий ризик проникнення інфекції. «Ми знаємо, що люди з ВІЛ, мають нижчий рівень захисту», — говорить Наталі Дін, дослідниця з університету у Флориді, США.

Крім того, якість сну, стрес також можуть впливати на силу імунітету.

Також буває так, що вакцинам потрібно більше часу, щоб досягти повної ефективності. «Суть в тому, що через 14 днів або через певний проміжок часу після другої дози, ви максимально захищені», — говорить Дін. Тож є більше ризиків проривної інфекції одразу ж після вакцинації або коли людина отримала лише одну дозу дводозової вакцини.

Проривні інфекції — менш тяжкі та, ймовірно, передаються не так швидко — навіть при нових варіантах вірусу

Хороші новини: існує багато підстав вважати, що бути вакцинованим і захворіти на проривну інфекцію — не найгірше, порівняно з тим, якби людина не була вакцинована і захворіла на COVID-19.

Ізраїльське дослідження виявило: ті, хто мав проривні інфекції, також мали й меншу кількість вірусу в організмі. Крім того, менші вірусні навантаження корелювали з меншим ступенем тяжкості захворювання, а це також знижує ризик передати вірус іншим людям.

Так чи інакше, «коли ти вакцинуєшся, ти робиш щось хороше не лише для себе, а й для людей навколо», — каже один із вчених цього дослідження Ідан Єлін (Idan Yelin).

Висновок: найкращий захист від коронавірусу — це повна вакцинація.

Аби прочитати повну версію англомовного матеріалу, читайте оригінальну статтю Vox «Yes, you can be vaccinated and still get Covid-19. But don’t panic.»

При копіюванні тексту або його фрагменту посилання на Be — it Health & Social Impact обов’язкове.

--

--

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
One Health. Знай більше

One Health. Знай більше

Про пандемію COVID-19, охорону здоров’я і якість життя. Ми говоримо тільки з експертами і практиками. Щоб ви могли знати більше.